Telefon: +420 602 245 063
Provozní doba: Po-Pá 08:00-16:00

Ako sa vykonáva lakovanie plotov v lakovniach?

Železné ploty sa natierajú predovšetkým preto, aby nehrdzaveli. Veľkú pozornosť je pritom nutné venovať záhybom, spojom a zvarom. Tam by sa mohla držať voda alebo zrážať vlhkosť, ktorá sa tak ľahko dostane k obnaženému kovu. Aký je rozdiel medzi náterom vykonaným svojpomocne a u profesionálov?

Ako na správne lakovanie kovového plota

Povrchovou úpravou plot chránite pred UV žiarením, vlhkosťou aj poveternostnými vplyvmi. Natieranie plota sa líši podľa toho, či ide o nový plot, udržiavací náter alebo opravu poškodeného náteru. Zaobstaranie plota, či už vlastnými silami alebo na kľúč, nie je malou investíciou, preto sa oň oplatí starať.

Medzi najodolnejšie kovy pre výrobu plotov patrí hliník, ktorý vďaka svojim vlastnostiam nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Ak ale máte doma plot z ocele, je potrebné sa oň dobre starať, pretože rýchlo podlieha korózii. Náterom plot nielen chránite, ale môžete ho tiež farebne prispôsobiť vzhľadu domu a záhrady.

Údržba kovu je daná jeho stavom, teda starobou a mierou korózie. Niekedy postačia len drobnejšie opravy a nový vrchný náter. Pri väčšom poškodení je však potrebné náter oškrabať až na kov, aplikovať antikorózny náter a naň vrchný náter. Stretnúť sa však môžete aj s antikoróznymi farbami, ktoré zároveň tvoria aj vrchný náter.

Obrázok: Údržba sa odvíja od stavu kovového plota.

Lakovanie nového plota

Nové a ešte nepoškodené ploty sa ochranným lakom na plot musia ošetriť čo najskôr. Pred aplikáciou je potrebné materiál očistiť a odmastiť. Potom si zvoľte základovú farbu alebo materiál, ktorý bude plniť funkciu podkladovej a finálnej farby.

Údržbové lakovanie

Priebežnú starostlivosť sa oplatí venovať aj plotom s nepoškodeným náterom. Pokiaľ na plote nie je zjavná hrdza ani iné poškodenia, postačí na starú farbu naniesť farbu novú. Jedná sa o nanesenie novej udržiavacej farby a jej odtieň je možné zmeniť.

Farbu je potrebné nanášať na čistý a odmastený povrch, ktorý dosiahnete pomocou vody so saponátom. Farbu môžete naniesť v jednej alebo viacerých vrstvách. Vždy však platí, že musíte použiť rovnaký typ farby, ktorý ste použili predtým. Nesmie sa teda kombinovať syntetická a vodou riediteľná farba.

Renovácia starého zhrdzaveného plota

Ak sú kovové časti plota poškodené, farba olúpaná a kov zhrdzavený, je potrebné odstrániť nielen farbu, ale aj hrdzu. Pre tento úkon sa používa drôtená kefa alebo vŕtačka či uhlová brúska s nadstavcom oceľovej kefy. Finálne vyhladenie sa vykonáva pomocou brúsnych papierov. Starú farbu možno odstrániť aj pomocou chemikálií, ktoré farbu rozpustia.

Následne sa povrch očistí a odmastí. Nový náter môžete nanášať v podobe vrstiev:

  • antikorózna,
  • základová,
  • finálna ochranná.

Je však možné zakúpiť si ochranný lak na plot, ktorý má zároveň antikorózne účinky. Zohnať sa dajú aj materiály, ktoré sa nanesú priamo na hrdzu a schnutím sa rozvrstvia. Na povrchu následne vznikne ochranný lak.

Akonáhle povrch očistíte, odmastíte a vysušíte, pustite sa čo najskôr do natierania. Prečo? Pretože korózia sa môže objaviť znova a veľmi rýchlo. Stačí k tomu jeden vlhký deň.

Práca certifikovaných lakovní

Moderné hliníkové ploty, prístrešky na autá a brány disponujú povrchovou úpravou pomocou vypaľovanej práškovej farby, ktorá je veľmi odolná proti poškodeniu.

Čo je to práškové lakovanie

Jedná sa o modernú a ekologickú úpravu kovov. Práškové lakovanie je založené na princípe statického náboja, kedy sa elektricky nabitá prášková zmes pomocou stlačeného vzduchu nanáša na uzemnený predmet. Tento spôsob zaručuje veľmi dobrú priľnavosť.

Po nanesení práškovej zmesi putuje plot do vypaľovacej pece, kde sa prášok pri teplotách 180-200 °C zleje a vytvrdí. Týmto spôsobom vznikne dostatočne hrubá, rovnomerná a kompaktná vrstva, ktorá je odolná nielen voči oteru, ale aj korózii a zvetrávaniu. Na práškové lakovanie sa používajú kvalitné práškové farby od certifikovaných dodávateľov.

Práškové farby patria do skupiny tzv. priemyselných náterových hmôt. Ich zloženie obsahuje zmesi živíc, pigmentov a ďalších surovín, ktoré majú dopad na tvrdosť, lesk, matnosť alebo štruktúru, ktorú prášková farba vytvorí.

Nekonečná paleta farieb

Naša základná kolekcia farieb ponúka celkom 15 najobľúbenejších odtieňov s povrchom s jemnou štruktúrou, ktoré je možné medzi sebou vzájomne kombinovať. Ak by vášmu projektu nepristala žiadna zo základných farieb, môžete si vybrať z celej škály RAL farieb presne takú, akú potrebujete.

Obrázok: Farbu si vďaka širokej ponuke prispôsobíte napríklad odtieňu fasády domu.

Unikátna povrchová úprava ALBIXON Decoral dodá oploteniu netradičný vzhľad. Spočíva v nanesení špeciálnej práškovej farby a následnej sublimácii atramentu z transferovej fólie, do ktorej sa predmet umiestni. Vďaka fólii môže mať hliníkový plot dekor dreva, žuly, mramoru a ďalších atypických materiálov. Na povrchové úpravy sa vzťahuje záručná doba v dĺžke, ktorá zodpovedá jej typu.

Potrebujete poradiť s výberom alebo zistiť cenu?

Kontaktujte nás, sme tu pre vás